Дивні обшуки в КМДА. Навіщо Зеленський напросився на удар у відповідь від Кличка

Зеленському хочеться всевладдя, яке мав Янукович, а для цього обов’язково потрібен контроль над столицею

Якби фіксувалися рекорди у дивних збігах, то в Києві рекордсменом могло б стати 12 травня 2021 р. Силові органи одночасно провели обшуки в цілому ряді столичних структур, які між собою безпосередньо ніяк не пов’язані.

Офіційно було повідомлено про обшуки в двох департаментах КМДА — земельних ресурсів і соціальної політики, в комунальній корпорації «Київавтодор», комунальному об’єднанні «Київзеленбуд», комунальних підприємствах «Київміськсвітло» та «Спецжитлофонд», а також у підрядника будівництва Подільського мостового переходу через Дніпро. 13 травня зазнав обшуків департамент містобудування та архітектури КМДА.

У столичній прокуратурі не вигадали пояснень для цих дивних збігів. Сором’язливість силовиків зрозуміла: ну не могли ж вони справді публічно визнати, що діють за вказівкою з Банкової. Зате Telegram-канали, близькі до Офісу президента, абсолютно не соромляться визнавати, що все це анітрохи не випадково і що відмашка була дана з самого верху.

Також 12 травня обшуки пройшли у народного депутата двох попередніх скликань Артура Палатного, який з 26 березня 2021 р. очолює виконком партії «УДАР Віталія Кличка». Це лише підкреслює той очевидний факт, що мішенню всієї цієї кампанії є саме мер Києва.

«Прямо зараз йде фарс під назвою “обшуки”. Проводять їх у мене вдома і навіть в квартирі моєї першої дружини, з якою ми більше 20 років як розведені, — прокоментував те, що відбувалося, Палатний. — Команда пішла з Банкової. Там сидять головні сценаристи цього дешевого кіно. Керують політичним замовленням ті, хто намагається маніпулювати президентом, шепочучи йому на вухо». За його словами, у виконавців «не вистачило креативу навіть на те, щоб вигадати якусь вагому причину — тому що її банально не існує. Вони навіть не можуть адекватно пояснити підстави для своїх дій. Ні про яке дотримання норм закону теж не йдеться. А для чого? Якщо робота ведеться “під дахом” сильних світу цього».

Вранці 13 травня на сесії Київради Кличко прямо звинуватив Офіс президента в задушенні місцевого самоврядування. «Протягом останніх двох днів правоохоронці та податківці буквально кошмарять столичну владу. Такого не було в Україні навіть в махрові часи Януковича! Вриваються до комунальних підприємств, додому до їх керівників. Це якісь нальоти! — заявив мер. — Сьогодні вранці увірвалися додому до головного архітектора Києва. Приходили додому і до голови виконкому партії “УДАР”. Шукають корупцію?! Як блискавично і масово знайшлися якісь “справи”, які не витримують ніякої правової критики».

Якщо підсумувати інформацію від усіх джерел, то вимальовується досить цікава картина. У Банкової зараз є три головних мотиви для кампанії проти Кличка: контроль над Києвом, парламентські вибори (які можуть бути позачерговими) і президентські вибори (які теж можуть пройти достроково). Тому не дивно, якщо в Офісі президента забажали одним махом вирішити три проблеми.

Мотив контролю над Києвом

На Банковій давно зазіхають на київський бюджет. Це найбільший ласий шматочок, який не підвладний Банковій і викликає там пекучий апетит. На нинішній рік заплановано, що доходи столичного бюджету повинні перевищити 60 млрд грн. Тому завдання-мінімум обшуків в київських структурах — це встановити над ними контроль. Щоб ділилися.

Але поки Кличко мер, ця задача, схоже, не вирішується. Зважаючи на це Офіс президента, швидше за все, візьметься за завдання-максимум — прибрати Кличка з посади голови КМДА. Це бажання панує в Зе-команді ще з часів президентських виборів. Зеленському хочеться всевладдя, яке мав Янукович, а для цього обов’язково потрібен контроль над столицею.

Також у Зеленського є особлива причина поквапитися. Восени в столиці може бути жарко через акції протесту. Осінь взагалі традиційний сезон підвищеної протестної активності, а тут ще можуть збігтися різні приводи.

Більш того, коли Банкова намагається домовитися з Кремлем і щось обіцяє, вона завжди чує у відповідь сумніви в її здатності домовлятися: мовляв, як ви все це реалізуєте, якщо вам там відразу ж влаштують Майдан. А Банкова дуже хоче домовитися. Тому їй потрібен не просто контроль над Києвом, а силовий контроль. Щоб на чолі КМДА стояла слухняна маріонетка, яка виконає всі вказівки. Як, наприклад, Попов, якого Янукович поставив керувати КМДА замість Черновецького.

Зараз травень, ще місяць-другий будуть створюватися інформаційні приводи для хвиль чорного піару проти мера столиці. А потім можуть з’явитися укази Зеленського про звільнення Кличка з посади голови КМДА і призначення замість нього когось, хто не має у киян ніякого авторитету. Він буде чітко контролюватися Банковою, яка при потребі зможе зробити його цапом-відбувайлом, якщо щось піде не так. А така потреба, швидше за все, виникне обов’язково.

Мотив парламентських виборів

Дострокові парламентські вибори залишаються дуже ймовірними. Хоча Зеленському вони не вигідні, але він може оголосити їх, щоб випустити пару народного невдоволення.

Підготовку до них на Банковій вже ведуть. Ходять уперті чутки, що в Офісі президента розробили стратегію зі зміни політичного ландшафту в країні. Для цього планується створити або відродити кілька політичних проєктів на різних електоральних флангах. Їх завдання — відібрати електорат у «Європейської солідарності» і ОПЗЖ, а в новому парламенті стати слухняними сателітами партії «Слуга народу». Для цього навіть начебто планується знизити прохідний бар’єр для партій з 5% до 3%.

Незалежний Кличко зі своїм «УДАРом» цим планам вкрай заважає. І справа не тільки в тому, що він незалежний, а ще й в тому, що він буде відбирати голоси головним чином не у «Європейської солідарності», а у «Слуги народу».

Не секрет, що Кличко має хороші відносини з мерами багатьох українських міст. І регіональні еліти могли б внести вагомий внесок в електоральний успіх «УДАРу». Тому Банкова вирішила діяти на випередження, щоб відлякати від Кличка інших мерів.

Обшуки в столичних структурах не випадково співпали з заявою Кличка про свої політичні плани. Лідер партії «УДАР» звернувся до лідерів місцевого самоврядування, голів територіальних громад, мерів міст, представників громадського сектору, експертів і всіх небайдужих громадян із закликом консолідувати зусилля в боротьбі з викликами, які стоять перед Україною.

«Багато хто з нас звикли до того, що перед кожними виборами нас закликають об’єднуватися заради порятунку країни. Але об’єднуватися треба не коли вибори, а коли це необхідно в інтересах людей. Об’єднуватися заради ефективних дій треба сьогодні! Я пропоную, щоб партія “УДАР” стала платформою для такого об’єднання», — заявив Кличко.

Мотив президентських виборів

Також метою обшуків є дискредитація Кличка як ймовірного учасника президентських перегонів. Потрібно сказати, що до шансів Кличка на Банковій ставляться вельми серйозно, бо розуміють, що наростити президентський рейтинг можна буквально за місяць. Розуміють там і те, що Кличко буде відбирати електорат насамперед у Зеленського.

Зараз головна перевага Кличка — високий рейтинг довіри. Серед українських політиків він лідирує як за рівнем довіри, так і за різницею між рівнями довіри і недовіри. Причому це усталений, міцний результат, забезпечений сімома роками на посаді мера Києва. А Зеленський свій рейтинг довіри за два роки майже розгубив.

І ось зараз, схоже, починається найцікавіше. До цього часу стосовно президентських шансів Кличка можна було сперечатися суто гіпотетично. Сам він публічно таких претензій не висловлював, Зеленського не чіпав, по Банковій не бив. І взагалі дистанціювався від конфліктів між головними політичними гравцями. Але саме через це він в суспільній свідомості не сприймався як один з головних претендентів на президентський пост.

Нарешті, можна відзначити бажання ОП будь-яким чином не пустити не президентські вибори Петра Порошенка — наприклад, через обіцяний “закон про олігархів”. В такому випадку більшістю електорату “Європейської солідарності” саме Кличко буде сприйматися як “наступник” Порошенка. На Банковій це розуміють, тому й вирішили бити по рейтингу Кличка на випередження, щоб для початку знизити рівень довіри, а в ідеалі заблокувати таку “міграцію електорату”.

Отже, зараз Банкова почала проти Кличка велику кампанію. Але у політтехнологів Офісу президента вже стало доброю традицією: що вони не роблять, все йде не так, як планувалося. Тому нікого не здивує, якщо кампанія чорного піару проти Кличка насправді просто розрекламує його як перспективного кандидата в президенти. І заразом опустить ще нижче рейтинг Зеленського, причому не тільки в Києві.

Додайте свій відгук

Next Post

Позитив тижня. Українська "Горлиця-2" не поступатиметься турецькому Bayraktar

Ср Тра 19 , 2021
Крім того: ЗСУ поповнилися “Лелеками”, наші військові провели навчання “Ураганів” під носом в окупантів Криму, а українські артилеристи візьмуть участь у навчаннях НАТО   “Антонов” створює вітчизняний аналог турецького Bayraktar TB2 ДП “Антонов” створює оперативно-тактичний ударно-розвідувальний дрон “Горлиця-2” — аналог турецького Bayraktar TB2. Про це в інтерв’ю АрміяInform розповів директор […]