Український політв’язень, режисер Олег Сенцов повернувся в Україну.
Літак, на якому перебували всі звільнені з полону українці, приземлився в Борисполі.
Крім того, російський спецборт із утримуваними в Україні особами приземлився у “Внуково” в Москві о 13:28.
B аеропорту Бориспіль бранців Кремля зустрічають родичі, близькі, друзі й журналісти. Присутні також політики, зокрема президент Володимир Зеленський.
Читайте також:
Україна і Росія проводить обмін полоненими. Уже з’явилося офіційне підтвердження від Офісу президента України.
Спецбортом зі звільненими ув’язненими летять в аеропорти Борисполя і Москви. Відомо, що в українському літаку – 35 осіб: усі захоплені Росією моряки і 11 політв’язнів. Останніх у результаті тривалих переговорів помилував своїм указом президент РФ Володимир Путін.
Масштабний обмін: Хто повертається в Україну. СПИСОК
Росія видасть Україні 24 моряків, захоплених у листопаді 2018 року поблизу Керчі. Також у списках на обмін український режисер Олег Сенцов. Його етапували з колонії до московського СІЗО “Лефортово» в серпні. Тоді ж до «Лефортово» доставили моряків.
З різних російських в’язниць до Москви для обміну привезли ще декількох українців – зокрема: Володимира Балуха, Миколу Карпюка, Станіслава Клиха, Олександра Кольченка, Павла Гриба, Романа Сущенка.
7 вересня захисник Роман Сущенка Марк Фейгін повідомив, що за його інформацією обмін буде в форматі “35 на 35”. Окрім вище згаданих в Україну передадуть Євгена і Артура Панова, Микола Сизонович, Едема Бекіров.
24 українські моряки були захоплені Росією 25 листопада 2018 року у Керченській протоці. Тоді російські військові обстріляли і захопили українські катери “Бердянськ” та “Нікополь”, а також буксир “Яни Капу” з екіпажами, які прямували з Одеси до Маріуполя. Троє українських моряків під час атаки росіян зазнали поранень. Окупаційні “суди” у Криму заарештували 24 українських військових, їх було перевезено до російського СІЗО “Лефортово”. Полоненим українцям пред’явили звинувачення за ч.3 ст.322 КК Росії (незаконне перетинання кордону). До цього часу в Росії тривали суди.
До полону росіян потрапили такі українські моряки:
- Юрій Будзило
- В’ячеслав Зінченко
- Андрій Оприско
- Сергій Цибізов
- Андрій Артеменко
- Володимир Терещенко
- Євген Семидоцький
- Віктор Безпальченко
- Андрій Шевченко
- Володимир Варимез
- Михайло Власюк
- Богдан Головаш
- Сергій Чуліба
- Олег Мельничук
- Богдан Небилиця
- Владислав Костішин
- Сергій Попов
- Юрій Без’язичний
- Роман Мокряк
- Андрій Ейдер
- Василь Сорока
- Андрій Драч
- Володимир Лісовий
- Денис Гриценко
- Олег Сенцов
- Олександр Кольченко
- Володимир Балух
- Роман Сущенко
- Микола Карпюк
- Станіслав Клих
- Павло Гриб
- Євген Панов
- Артур Панов
- Едем Бекіров
- Микола Сизанович
Олег Сенцов та Олександр Кольченко були затримані у Криму 10 травня 2014 року за звинуваченням у підготовці терактів. Українці категорично відкинули усі звинувачення. Кольченка засудили до 10 років позбавлення волі, Сенцова – до 20. У травні 2018 року Сенцов оголосив голодування з вимогою звільнити всіх політичних в’язнів Кремля. Він відмовлявся від прийому їжі 145 днів і заявив про припинення голодування з 6 жовтня через загрозу примусового годування. Для відбування строку його відправили до колонії в місті Лабитнангі в Ямало-Ненецькому автономному окрузі.
Кольченка утримували у виправній колонії №6 у російському місті Копейськ.
У січні 2019 року Європейський суд з прав людини повернув пріоритетний порядок розгляду справи українських політв’язнів Сенцова і Кольченка.
Володимира Балуха ФСБ Росії затримала 8 грудня 2016 року. ФСБ стверджувало, що знайшли на горищі його будинку 90 патронів і кілька тротилових шашок. 4 серпня 2017 ороку Роздольненський райсуд в Криму засудив Балуха до 3 років і 7 місяців позбавлення волі в колонії-поселенні і штрафу в розмірі 10 тисяч рублів за обвинуваченням у незаконному зберіганні боєприпасів. В кінці серпня 2017 року стало відомо, що проти Балуха порушили нову кримінальну справу – нібито за побиття начальника ізолятора. 5 липня 2018 року суд визнав Балуха винним у нібито побитті начальника ізолятора тимчасового тримання і засудив до 5 років позбавлення волі і штрафу 10 тисяч рублів (за сукупністю двох справ).
Роман Сущенко – власний кореспондент “Укрінформу” у Франції, якого затримали 30 вересня 2016 року у Москві, куди він прибув з приватною поїздкою. Росія звинуватила його у шпигунстві. 4 червня 2018 року Московський міський суд визнав українського журналіста винним і призначив покарання у вигляді 12 років колонії суворого режиму. Сущенко провину не визнав. У 2019 році Сущенко начебто підписав документи на “згоду відбувати термін покарання” в Україні.
Миколу Карпюка та Станіслава Клиха засудили в Росії у 2016 році до 22,5 і 20 років відповідно за звинуваченням у вбивствах російських громадян у Чечні в 1990-ті. У суді обидва заявили, що свідчення в них вибивали під тортурами і погрозами розправи над сім’єю, свою провину не визнали. Клих відбував термін у Челябінській області, Карпюк – у Володимирській області РФ.
Українського студента Павла Гриба росіяни викрали 24 серпня 2017 року на території Білорусі. Юному українцю, хворому на портальну гіпертензією, інкри%D